17 ایده نو برای کسب و کار (مخصوص کارآفرینان تازه‌کار)

تصویری از جست و جو جهت یافتن ایده نو برای کسب و کار

فهرست مطالب

یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های راه‌اندازی کسب‌وکار این است که بفهمیم چطور خود را از رقبا متمایز کنیم. اگر محصول پرطرفداری دارید که تقاضای زیادی دارد، وارد بازار رقابتی‌تری می‌شوید و باید با بازیگران بزرگ‌تری دست‌و‌پنجه نرم کنید.

اگر هم محصولی داشته باشید که هیچ شرکت دیگری ارائه نمی‌کند، قطعا به مشکل تقاضا برمی‌خورید و باید به نحوی مشتریان را از محصول خود باخبر کنید. برقراری تعادل بین این دو کار راحتی نیست؛ برای همین بهترین کار شروع با یک ایده نو برای کسب و کار است.

رقابت کسب‌وکارهای منحصربه‌فرد در صنایع خاص کمتر است؛ اما به اندازه‌ای هست که مشتریان از آنها باخبر باشند و محصولاتشان را خریداری کنند. اگر به دنبال یک ایده تجاری منحصر به فرد هستید، در ادامه همراه ما باشید تا با ایده های ناب اقتصادی شگفت‌زده‌تان کنیم.

1. ایده نو برای کسب و کار: غذاخوری سیار راه‌اندازی کنید

تصویری از یک غذاخوری سیار

هرکسی که عاشق غذا و مهم‌تر آشپزی باشد، حتما حداقل یکبار به باز کردن رستوران شخصی خودش فکر کرده است. آیا می‌دانستید از سال 2016، رشد صنعت غذای سیار از رشد رستوران‌های سنتی پیشی گرفته است؟

در طول همه‌گیری کووید-19، در حالی که بسیاری از رستوران‌ها تلاش می‌کردند درهای خود را باز نگه دارند، رستوران‌های پشت‌ماشینی رشد بی‌سابقه‌ای را تجربه کردند. حتی امروز که کرونا تقریبا از میان ما رفته، علاقه مردم به این رستوران‌ها برقرار است و خیلی از آنها غذاخوری‌های پشت کامیون و وانت را به رستوران‌های ثابت ترجیح می‌دهند.

اگر از بچگی آرزو داشتید روزی رستوران خودتان را داشته باشید و غذاهای محبوب‌تان را در منوی آن سرو کنید، این ایده نو برای کسب و کار را از دست ندهید. سرمایه اولیه برای شروع این کار نسبت به راه‌اندازی رستوران به‌مراتب کمتر است. به علاوه می‌توانید آن را جابه‌جا کنید و همیشه جایی باشید که فکر می‌کنید مردم گرسنه‌ترند.

یکی دیگر از مزیت‌های کامیون غذاخوری سیار این است که جریان‌های درآمدی متعددی فراهم می‌کند. مثلا بدنه کامیون می‌تواند یک ابزار تبلیغاتی برای کسب‌و‌کارهای دیگر باشد و از این طریق هم کسب درآمد کنید.

2. طراح داخلی مجازی شوید و محصولات دکور خانه بفروشید

طراحی دکوراسیون داخلی یکی از کسب و کارهای کوچک پر سود است که نباید از درآمدش غافل شویم. اکثر افراد هر چند وقت یکبار برای تغییر دکوراسیون خانه خود هزینه می‌کنند. در واقع این صنعت از سال 2021 بیشتر از همیشه رشد داشته و انتظار می‌رود تا سال 2026 به رشد خود ادامه دهد.

به لطف ظهور تکنولوژی واقعیت افزوده، خریداران آنلاین می‌توانند قبل از اجرای طراحی، نتیجه را ببینید و نظرشان را نسبت به طرح بدهند. چنین اتفاقی زمینه شکل‌گیری کسب و کار تازه‌ای را فراهم کرده که طراحی داخلی مجازی نامیده می‌شود. البته این صنعت هنوز جدید است و قدم‌های اول خود را برمی‌دارد. اما اگر بتوانید قبل از رقبا وارد شوید، از شانس بیشتری برای گرفتن سهم بازار برخوردار خواهید شد.

3. ایده نو برای کسب و کار: یک سرویس سگ‌گردانی راه‌اندازی کنید

تصویری از سگ گردانی

اگر عاشق سگ‌ها هستید، این یک ایده نو برای کسب و کار است که پیشنهاد می‌کنیم حتما به آن فکر کنید. چه کاری بهتر از اینکه با این موجودات دوست داشتنی وقت بگذرانید، بازی و تفریح کنید، ورزش کنید و به ازای آن پول هم بگیرید؟

درآمد شما در این کسب و کار به شدت به رضایت مشتری از کیفیت کارتان بستگی دارد. پس قبل از راه‌اندازی این شغل مطمئن شوید که واقعا رابطه خوبی با این حیوانات دارید و از وقت‌گذراندن با آنها لذت می‌برید. همچنین از تمام قوانین و مقررات مربوط به سگ‌گردانی در پارک‌ها، بوستان‌ها و تفرجگاه‌ها مطلع شوید.

در کنار این کار می‌توانید از حیوانات خانگی مشتریان مراقبت کنید و برای این کار هم درآمد کسب کنید.

4. معلم مجازی شوید و دوره آنلاین بفروشید

تصویری از یک معلم مجازی

در دنیای امروز آموزش مجازی حتی در مدارس و دانشگاه‌ها هم جا افتاده است و مردم به یادگیری آنلاین عادت کرده‌اند. به همین خاطر بازار آموزش آنلاین حسابی داغ است و انتظار می‌رود این روند به همین قوت ادامه یابد.

آموزش آنلاین در هر رشته و موضوعی که فکرش را کنید، امکان‌پذیر است. می‌توانید آشپزی آموزش دهید، جلسات آموزش پیانو برگزار کنید، به کسب و کارها اصول بازاریابی را یاد بدهید یا یک معلم خصوصی آنلاین برای کتاب‌های درسی باشید. دست شما در انتخاب موضوع کاملا باز است و هرچه یاد بدهید، اگر بتوانید کیفیت کار خود را اثبات کنید، تقاضا برایش وجود دارد.

از نظر جریان‌ درآمد، می‌توانید دوره‌ها را بفروشید یا آنها را روی سایتی بارگذاری کنید و اشتراک سایت را بفروشید. اگر هم کمی زرنگ‌تر باشید، امکان خرید محصولات مرتبط را هم برای مشتریان خود فراهم می‌کنید. اگر قرار است کسی نواختن پیانو را از شما یاد بگیرد، چرا کاری نکنید که پیانو را هم از خود شما بخرد؟ این یک ایده نو برای کسب و کار کوچک اما پرسود است.

نمی‌دانید از کجا و با چه موضوعی شروع کنید؟ از گوگل بپرسید. کلمه‌های کلیدی مرتبط را جستجو کنید و ببینید مردم بیشتر دنبال یادگیری چه آموزش‌هایی هستند.

5. ایده نو برای کسب و کار: برای سایر مشاغل دستیار مجازی باشید

دستیاران مجازی کارگران قراردادی هستند که از حسابداری گرفته تا بازاریابی محتوا و کارهای شخصی مثل برنامه‌ریزی سفر و مدیریت برنامه‌ها، خدمات متنوعی ارائه می‌دهند. شما می‌توانید دستیار مجازی یک کسب و کار یا شخص خاصی باشید.

با توجه به اینکه این روزها تمرکز بسیاری از کسب و کارها روی عملیات آنلاین است، هر روز تقاضا برای کارمندان دورکار بیشتر می‌شود. به‌عنوان دستیار مجازی می‌توانید از هرکجای دنیا که هستید برای شرکتی آن‌سوی دنیا کار کنید. مرزهای جغرافیایی مانع کسب درآمد شما نمی‌شوند.

6. اینفلوئنسر رسانه‌های اجتماعی شوید و با برندها همکاری کنید

رد پای بسیاری از کسب و کارهای دنیای امروز در رسانه‌های اجتماعی دیده می‌شود؛ به همین خاطر بازاریابی اینفلوئنسری در تمام صنایع رو به پیشرفت است.

اینفلوئنسر رسانه‌های اجتماعی فردی است که می‌تواند روی کاربران تاثیر بگذارد، نظر آنان را جلب کند، آنها را به طرف خود بکشاند و به جایگاه خاصی برسد. این افراد عموما اقتدار خاصی بین مخاطبان خود دارند، بنابراین وقتی با برندها شریک می شوند، مخاطبشان آن برندها را جدی می‌گیرد.

بسیاری از برندها برای تبلیغ محصولات خود به اینفلوئنسرها متکی هستند. این امر به ویژه برای مشاغلی که محصول خاصی می‌فروشند، حائز اهمیت است. چراکه برای این کسب و کارها یافتن مشتریان با استراتژی بازاریابی زحمت بیشتری دارد.

اما چه چیزی اینفلوئنسری را به یک ایده نو برای کسب و کار تبدیل می‌کند؟ مخاطبینی که جذب می‌کنید، به شما علاقه‌مند هستند! این یعنی اگر خودتان هم تصمیم بگیرید محصولی تولید کنید، بی‌شک از شما حمایت می‌کنند.

7. یک کسب و کار خدمات نظافتی راه بیاندازید

تصویری از کسب و کار خدمات نظافتی

اطراف ما پر از چیزهایی است که باید تمیز شوند، اما خودمان حوصله‌اش را نداریم، وقتش را نداریم یا اصلا تمایلی به تمیزکاری و نظافت نداریم و از زیر بار آن شانه خالی می‌کنیم.

متقاضیان خدمات نظافتی بی‌شمارند و مهم‌تر اینکه اگر از کیفیت کارتان راضی باشند، به مشتری طولانی مدت کسب و کار شما تبدیل می‌شوند. این یعنی خیلی زود می‌توانید جای پای خود را در این صنعت محکم کنید.

8. ایده نو برای کسب و کار: خدمات تحویل مواد غذایی راه‌اندازی کنید

تصویری از خدمات تحویل مواد غذایی

خرید آنلاین خواربار روزبه‌روز بین مشتریان محبوب‌تر می‌شود. همه مردم به خواربار احتیاج دارند ولی همه آنها به محل فروش مواد غذایی دسترسی ندارند. خدمات تحویل مواد غذایی به خریداران این امکان را می دهد که اقلام غذایی را از خانه انتخاب کنند و درب منزل تحویل بگیرند.

دقت کنید تحویل مواد غذایی باید در سطح محلی انجام شود؛ چون احتمال فاسدشدن موادی مثل گوشت و محصولات لبنی در طول مسیر وجود دارد. قبل از پیاده سازی این ایده کسب و کار، تحقیق کنید و ببینید ساکنین کدام محله‌ها معمولا اقلام غذایی را آنلاین می‌خرند. آن محله را هدف قرار دهید.

9. مجله آنلاین خود را راه‌اندازی کنید و اشتراک دیجیتال بفروشید

اگر دستی به قلم دارید و خوب می‌نویسید، از این استعداد استفاده کنید و یک مجله آنلاین راه بیندازید. این یک ایده نو برای کسب و کار مطابق استعداد شما است. مجله‌های کوچکی که معمولا روی موضوعات خاصی تمرکز دارند. انتخاب‌های زیادی پیش روی شما قرار دارد، اما توصیه می‌کنیم سراغ موضوعاتی بروید که به آنها علاقه‌مند هستید. علاقه‌مندی شرط اول تعهد است.

فرقی نمی‌کند هنرمند، طراح یا نویسنده باشید، مجله آنلاین یک راه عالی برای نمایش استعدادها و کسب درآمد از انجام کاری است که به آن علاقه دارید. اما لازم نیست هر مقاله را خودتان بنویسید. می‌توانید کارمندان دورکار استخدام کنید تا در تهیه محتوا به شما کمک کنند.

10. با دستگاه CNC محصولات منحصربه‌فرد بسازید و بفروشید

دستگاه CNC یک ابزار برش کامپیوتری است که شکل‌های پیچیده‌ای روی موادی مثل چوب، فلز، پلاستیک و شیشه برش می‌دهد. این دستگاه با کامپیوتر کار می‌کند و تولید با آن مثل کار دست وقت‌گیر نیست. ماشین‌های CNC کوچک روزبه‌روز محبوب‌تر می‌شوند و محصولاتی که تولید می‌کنند، فروش خوبی رقم می‌زند. با داشتن این دستگاه حتی می‌توانید از گاراژ خانه کسب درآمد کنید.

در بازارهای آنلاین تقاضا برای محصولات CNC به مراتب بیشتر است؛ چون کاربران این سایت‌ها بیشتر از مردم بازار دنبال محصولات خاص می‌گردند. کافی است کمی خلاقیت به خرج دهید و از وسایل دکور خانه گرفته تا وسایل آشپزی، اسباب‌بازی و خیلی چیزهای دیگر را در کسری از ثانیه بسازید. دلیل فروش این محصولات اغلب منحصر به فرد بودن آنها است.

11. به صاحبان کسب و کار خدمات حسابداری ارائه کنید

هر کسب و کاری حسابدار می‌خواهد و تقاضای بسیار زیادی برای این شغل وجود دارد. راه‌اندازی یک دفتر شیک که محلی برای ارتباط با مشتری است، به سرمایه اولیه احتیاج دارد، اما اگر بتوانید این ایده نو برای کسب و کار را به‌صورت مجازی و آنلاین راه اندازی کنید، بسیاری از هزینه‌های اضافه از میان برداشته می‌شوند.

یادتان باشد حسابداری شغلی نیست که بتوانید به عنوان جریان درآمد جانبی در کنار شغل اصلی به آن نگاه کنید و به محض راه‌اندازی احتمالا تمام وقت درگیر آن خواهید بود. یک حسابدار خوب باید با نظم و با دقت باشد و بتواند در یک لحظه چندین کار را با هم انجام دهد.

12. ایده نو برای کسب و کار: کتاب بنویسید و بفروشید

خیلی از نویسندگانی که هنوز در آرزوی انتشار یک کتاب به سر می‌برند، از ترس ماه‌ها مذاکره با شرکت‌های انتشاراتی و تخصیص بخشی از درآمد خود به آنها دلسرد شده و قید این کار را زده‌اند. اما تا وقتی خود شما می‌توانید کتابی که نوشته‌اید را بفروشید، چرا انتشارات؟

فرقی نمی‌کند چه ژانری می‌نویسید، خودتان مسئولیت انتشار و فروش آن را به عهده بگیرید و آن را به مخاطب عرضه کنید. به این ترتیب حق انتشار کاملا تحت مالکیت شما است و این فرصت را پیدا می‌کنید تا مستقیما با خوانندگان کتاب خود ارتباط برقرار کنید.

برخی از موفق‌ترین نویسندگانی که در دهه گذشته ظهور کردند، کسانی بودند که شجاعانه مسئولیت انتشار کتاب خود را بر عهده گرفتند.

13. روی تیشرت‌ها طراحی و چاپ کنید

تصویری از چاپ روی تیشرت

طی چند سال گذشته شاهد مد شدن انواع طرح‌های بامزه چاپی روی تیشرت‌ها بودیم. تیشرت یکی از محبوب‌ترین و پراستفاده‌ترین لباس‌هاست و در یک نگاه سبک پوشش افراد را نشان می‌دهد. نه فقط سبک، بلکه حتی علایق، هویت و ارزش‌های آدم‌ها با دیدن طرح تیشرتشان قابل استنباط است.

بازار چاپ تی‌شرت‌های سفارشی در سال 2020 چیزی معادل 3.64 میلیارد دلار بود و انتظار می‌رود تا چندین سال آینده رشد بیشتری هم داشته باشد. این یک ایده نو برای کسب و کار است که می‌توانید با خیال راحت از تقاضای مشتری اقدام به راه‌اندازی آن کنید.

مزیت این شغل این است که اگرچه رقیبان بسیار زیادی دارید، هیچ یک از آنها نمی‌توانند از طراحی شما تقلید کنند یا پیراهن‌های تولیدی شما را بفروشند. چون مشتری سبک تولید شما را می‌شناسد و انتظار ندارد آن را جای دیگری ببیند.

14. مربی شخصی شوید و در TikTok تبلیغ کنید

تیک‌تاک از جمله شبکه‌های اجتماعی است که خیلی سریع رشد کرده و مخاطبان بسیاری دارد. کل این مخاطبان می‌توانند مشتریان محتوای شما باشند. اگر دانش و تجربه مربی‌گری دارید و آماده‌اید از این راه پول در بیاورید، مربی‌گری شخصی یکی از ایده های خلاقانه کسب و کار است که می‌توانید امتحانش کنید. اما چرا روی تیک تاک؟

مربی‌گری شغل خوبی است. اما برای آنکه مربی شخصی باشید، باید بتوانید اعتماد افراد را جلب کنید. جلسات انفرادی روش مناسبی برای اعتمادسازی محسوب می‌شوند اما اگر تعداد مخاطبان زیاد باشد، کار وقت‌گیری می‌شود. اینجاست که TikTok وارد می‌شود.

شما با محتوایی که روی تیک‌تاک منتشر می‌کنید، عملا با تک تک دنبال‌کنندگان خود ارتباط برقرار کرده‌اید. پرورش این روابط زمان‌بر است، اما فرصت خوبی برای شروع فعالیت‌هایی مثل مربی‌گری به شما می‌دهد.

موضوعات مختلفی وجود دارد که می‌توانید درباره آنها تولید محتوا کنید. مثلا برنامه‌های تمرینی بنویسید و پست کنید، چالش‌های تناسب‌اندام طراحی کنید، دستورالعمل‌های تغذیه‌ای به اشتراک بگذارید یا اصلا فقط از خودتان و زندگی روزمره خود بگویید. مخاطب پس از مدتی به حضور شما عادت می‌کند.

۱۵. مربی زندگی شوید؛ انگیزه بدهید، پول بگیرید

اگر احساس می‌کنید توانایی برقراری ارتباط با افراد را دارید و می‌توانید راه و روش زندگی را به آنها نشان دهید،‌ مربی‌گری زندگی یک ایده نو برای کسب و کار شما است. این افراد در طول روز با کسانی که چالش‌های متعددی را پشت‌سر می‌گذارند حرف می‌زنند و به آنها در زمینه‌هایی مثل روابط، توسعه شغلی یا هر مسئله دیگری کمک می‌کنند.

مربی زندگی جایگزین مشاوره حرفه‌ای نیست؛ اما خیلی‌ها برای داشتن نگاه واقع‌بینانه به زندگی به سراغ این افراد می‌روند. مربی‌گری معمولاً بر شناسایی اهداف مشتری، ارزیابی موانع دستیابی به آن اهداف و ایجاد یک برنامه عملی برای غلبه بر آن موانع تمرکز دارد.

از آنجایی که این چالش‌ها می‌توانند شکل‌های مختلفی داشته باشند، نیاز به حضور لایف کوچ در جامعه امروز به‌شدت احساس می‌شود. می‌توانید کسب و کار کوچک خانگی خود را از اینجا شروع کنید.

16. راهنمای سفر و نقشه‌های گردشگری بسازید و بفروشید

مسافران خوب می‌دانند که بهترین راهنما مردم محلی هستند. اینها کسانی هستند که در مقصد سفر زندگی می‌کنند و بهترین ایده‌های وقت‌گذرانی در آن محل را می‌شناسند. پس برای پیدا کردن بهترین باشگاه‌ها، رستوران‌ها، رویدادها یا اصلا بهترین مسیرهای پیاده‌گردی سراغ افراد بومی می‌روند.

اگر در منطقه ای زندگی می کنید که مسافران زیادی دارد، چرا یک راهنمای سفر یا نقشه گردشگری برای آنها تهیه نمی‌کنید؟ راهنمای سفر شکل‌های مختلفی دارد. شما می‌توانید تور برگزار کنید، نقشه‌های گردشگری بفروشید یا در طول سفر راهنمای مسافران باشید. برای این کار نیاز نیست کشورهای دیگر را مثل کف دست‌تان بشناسید. از شهرهای گردشگری کوچک شروع کنید که متقاضی بیشتری دارند؛ اما محدود به محل زندگی خود نباشید.

17. ایده نو برای کسب و کار: پادکست بسازید و محتوای انحصاری بفروشید

پادکست‌ها از جمله محبوب‌ترین انواع رسانه هستند که در دنیای امروز طرفداران بسیار زیادی دارند. روزبه‌روز پادکست‌های جدید با موضوعات تازه معرفی می‌شوند و یکی از آنها می‌تواند برای شما باشد. این یک ایده نو برای کسب و کار است که هنوز اشباع نشده و با کمی تلاش می‌توانید در آن موفق شوید.

موضوعات زیادی برای تولید پادکست وجود دارد، ساخت آنها هزینه‌بردار نیست، لازم نیست آموزش خاصی ببینید و یکی از معدود پروژه‌های رسانه‌ای است که می‌توان آن را همزمان از چند موقعیت مکانی مختلف انجام داد. به‌علاوه می‌توانید در آن محصولات‌تان را تبلیغ کنید و آنها را هم بفروشید.

به عنوان مثال، اگر یک پادکست با موضوع آشپزی دارید، می‌توانید کتاب‌های دستور غذا یا لوازم آشپزی برند خود را لابه‌لای حرف‌های خود تبلیغ کنید و بفروشید. پادکست هم درست مثل اینفلوئنسر مخاطب را طوری مجذوب می‌کند که گفته‌های گوینده برای شنونده قابل اعتماد باشد.

یادتان باشد شنوندگان برای هر پادکستی هزینه نمی‌کنند. بنابراین باید بتوانید با ارائه یک نمونه کوتاه رایگان، نظر آنها را طوری جلب کنید که بخواهند برای نسخه طولانی‌تر هزینه کنند.

کلام آخر

شروع اولین کسب و کار یک تجربه فوق‌العاده هیجان‌انگیز است. تجربه‌ای که چالش‌های خاص خود را دارد. اما در نهایت موفقیت در آن وابسته به این است که ایده را چقدر خوب پیاده می‌کنید. سعی کنید سراغ مشاغلی نروید که هیچ کس تاکنون سراغ آنها نرفته است. البته که به یک ایده نو برای کسب و کار نیاز دارید؛ اما به جای آنکه بکوشید محصول تازه‌ای ارائه کنید، محصولات موجود را به‌گونه‌ای متفاوت به بازار معرفی کنید.

گوشی‌های هوشمند سال‌ها قبل از آیفون اختراع شدند، خودروهای الکتریکی مدت‌ها قبل از تسلا وجود داشتند و آمازون اولین شرکتی نبود که محصولات را به صورت آنلاین به فروش رساند. بهترین ایده‌های تجاری همیشه اولین ایده نیستند. وجه تمایز آنها تفاوت آنها است.

امیدواریم معرفی کسب و کار های موفق در این مقاله به شما عزیزان کمک کند بهترین تصمیم را در مورد کسب و کار جدید خود بگیرید. اگر سوال بیشتری در این زمینه دارید، پیشنهاد می‌کنیم صفحه پروژه‌‌های شرکت ایده را مطالعه کنید.

این مقاله را به اشتراک بگذارید: 

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
این مقالات را از دست ندهید